„Pies, kot, akcja! Animacja!” – wskazówki do zabawy z książką
Najważniejsze informacje niezbędne do rozpoczęcia zabawy znajdziesz we wstępie do książki. Przeczytaj go, zanim zaczniesz.
By zobaczyć, jak wygląda tworzenie animacji z książką krok po kroku, obejrzyj nasz krótki film:
Oto dodatkowe wskazówki, które mogą ułatwić twój proces tworzenia:
- Jednym z najważniejszych etapów pracy nad animacją jest przesuwanie wyciętych elementów scenki i robienie kolejnych zdjęć. Najłatwiej robić to w dwie osoby – wtedy jedna z nich porusza wyciętymi kształtami, a druga trzyma telefon w stałym położeniu i fotografuje. Poproś kogoś, by pomógł ci przy robieniu zdjęć – zwłaszcza na początku taka pomoc jest dużym ułatwieniem.
- Na końcu książki znajdziesz papier kolorowy do wycinania. Każda jego kartka ma różne kolory po obu stronach. Dzięki temu możesz użyć dwóch wersji każdego wyciętego kształtu. Jeśli chcesz, by jakiś element twojej animacji zmieniał kolor, wystarczy przewrócić go na drugą stronę w trakcie robienia zdjęć. W książce nie ma białych stron do wycinania – białe elementy możesz wyciąć z dowolnego białego papieru. Do wycinania drobnych białych elementów możesz też użyć marginesów stron 37-38, 45-46 i 47-48.
- Gdy wytniesz jakiś kształt, nie wyrzucaj ścinków – mogą się przydać w kolejnych zadaniach.
- Gdy zużyjesz cały papier kolorowy z książki, możesz użyć jakichkolwiek kolorowych kartek, na przykład ze starych, niepotrzebnych czasopism – i bawić się dalej.
- Niektóre strony książki trzeba rozciąć w odpowiednich miejscach, by animacja się udała. Najłatwiej rozcinać je nożyczkami od brzegu kartki. Ale można też zrobić to nożykiem introligatorskim tak, by rozcięcie nie sięgało do brzegu, a kartka została jak najmniej naruszona. Taki nożyk jest bardzo ostry, więc jeśli chcesz go użyć, poproś o to kogoś dorosłego. Pod rozcinaną w ten sposób kartkę trzeba podłożyć tekturkę, żeby nie uszkodzić kolejnych stron.
- W wielu smartfonach można tworzyć animacje bez ściągania dodatkowych aplikacji. Sprawdź, czy telefon, z którego korzystasz, ma funkcję tworzenia gifów (czyli prostych animacji) ze zdjęć. Zwykle znajduje się ona wśród narzędzi dostępnych w menu galerii obrazów.
- Na wszystkich telefonach z systemem Android jest fabrycznie zainstalowana aplikacja Zdjęcia Google. Pozwala ona tworzyć animacje ze zdjęć za pomocą funkcji Animacja (znajduje się ona w Bibliotece, w menu Narzędzia). Prędkość utworzonych w ten sposób animacji jest zawsze taka sama – nie można jej zmieniać.
- W większości aplikacji przeznaczonych do łączenia zdjęć w gify można zmieniać prędkość animacji. Jeśli używasz takiej aplikacji, wypróbuj różne prędkości i ustaw taką, w której twój filmik wygląda najlepiej.
- Jeśli chcesz pochwalić się swoimi animacjami, zamieszczając je na portalach społecznościowych w internecie, dodaj do nich tag #pieskotakcjaanimacja. Dzięki temu inni będą mogli łatwo je znaleźć i porównać z własnymi filmikami. A jeśli chcesz zobaczyć, jakie animacje zrobili inni czytelnicy, użyj tego tagu, by je wyszukać.
- Przy części zadań w książce znajdziesz obrazkowe podpowiedzi w formie pasków taśmy filmowej. Te ze stron 30, 40 i 54-55 możesz zobaczyć poniżej w formie animacji. Pamiętaj, że to tylko przykłady i źródło inspiracji. Nie chodzi o to, by je wiernie naśladować, twoje filmiki mogą wyglądać zupełnie inaczej!