Akcja Animacja! Cykl warsztatów animacji poklatkowej w Księgarni Dwie Siostry
Ciekawi Was, jak powstają filmy animowane?
Lubicie wymyślać własne historie?
Chcielibyście, żeby ich bohaterowie ożyli?
Zapraszamy na zwierzęce warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci w wieku 6–10 lat: „Akcja Animacja!” w Księgarni Dwie Siostry!
Jak na Księgarnię przystało inspirować się będziemy literaturą dla najmłodszych. Tym razem jednak przeniesiemy ją do fascynującego świata animacji, a lekturę zamienimy w twórczą zabawę. Zwierzęcy bohaterowie aż rwą się do tego, by wyskoczyć z książek! Wymyślimy im nowe przygody i ożywimy ich za pomocą prostych materiałów i technik oraz... naszych smartfonów. I po każdym z sześciu warsztatów młodzi filmowcy wyjdą z własnym krótkim filmikiem!
Cykl rozpoczęliśmy zajęciami z Grażką Lange i Moniką Hanulak, twórczyniami książki aktywnościowej Pies, kot, akcja! Animacja!, która zainspirowała cały cykl. Kolejne spotkania poprowadzą doświadczone animatorki i edukatorki z Pigeon Studio, które ma aż ponad dziesięć lat doświadczenia w tworzeniu filmów animowanych i opowiadaniu niesamowitych historii ruchomymi obrazami.
No to co? Książki w ruch!
25 marca, sobota, godz. 12.00–14.00
Pierwsze koty za płoty – kocie animacje
Na dobry początek – zabawa z książką, która zainspirowała cały cykl.
Graficzki Monika Hanulak i Grażka Lange, twórczynie książki aktywnościowej Pies, kot, akcja! Animacja! zaproszą was do stworzenia własnych historii i wprawienia ich bohaterów w ruch.
Gwiazdami pierwszego spotkania będą te, które lubią chodzić własnymi drogami, wygrzewać się na słońcu i mruczeć… koty! Poznamy najróżniejsze kocie gwiazdy i ich zwyczaje, a później ożywimy futrzaste kotki, kocury i kocięta! Będą biegały, skakały, robiły miny, machały ogonami i poruszały wąsami. Może pogonią za myszką, a może spadną na cztery łapy?Uruchomimy wyobraźnię i wymyślimy swoje scenariusze. Będziemy wycinać, układać, sklejać i ANIMOWAĆ!
Książki które nas zainspirują:
● „Książka dla kota” Monika Hanulak, Grażka Lange
● „Feliks i Ryska z ulicy Czereśniowej” Rotraut Susanne Berner
● „Jestem kotem” Galia Bernstein
● „Historia pewnego kota” Laura Agustí
● Seria „Kocia Szajka” Agata Romaniuk, Malwina Hajduk
●„Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach” Renata Piątkowska
15 kwietnia, sobota, godz. 12.00–14.00
Psiakość! – psie animacje
Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka, ale też bohater wielu książek. Na drugim spotkaniu w ramach naszego cyklu wymyślimy własne psie przygody i ożywimy szczeniaki, pudle, jamniki czy kudłate kundelki! Dzięki technice kolażu i wycinankom z papieru stworzymy całe stadko biegających psiaków, uruchomimy ich łapy i ogony, a potem zmontujemy wspólny film o przygodach czworonożnych kumpli!
Książki, które nas zainspirują:
● „Ferdynand Wspaniały”, Ludwika Jerzego Kerna
● „SOS Pies”, Kasia Antczak i Kasia Fryza
● „Książka dla psa” i „Pies, kot, akcja. Animacja”, Monika Hanulak i Grażka Lange
● „Psyjaciele”, Marcin Kozioł
● „Miasto psów”, Nikola Kucharska
13 maja, sobota, godz. 12.00–14.00
Nie taki robal straszny – owadzie animacje
Do kolejnych zabaw z animacją zainspirują nas najmniejsze stworzenia na świecie: muchy, pająki, dżdżownice, patyczaki i inne urocze robale. Ożywimy ich czułki, odnóża i odwłoki. Może gąsienica zaprzyjaźni ze świerszczem, a mrówka wyruszy na wielką wyprawę? Wykorzystując guziki, skrawki materiałów i plastelinę, stworzymy najróżniejsze barwne motyle, błyszczące żuki i giętkie dżdżownice. A potem wprawimy w ruch ich liczne łapki, niezwykłe oczy i kolorowe błyszczące skrzydełka.
Książki, które nas zainspirują:
● „Robale, czyli co nas zżera”, Nicola Davies i Neal Layton
● „Wanda szuka miłości”, Emilia Dziubak, Przemysław Wechtorowicz
● „Wielka księga robali”, Yuval Zommer
● „Pokręcone życie dżdżownicy”, Noemi Vola
● „Gabinet owadów”, Carnovsky
● „Nie tylko ROBALE. Mrówki, ślimaki, patyczaki inne niesamowite zwierzaki”, Matt Robertson
27 maja, sobota, godz. 12.00–14.00
Fantastyczne zwierzęta i jak je ożywić – baśniowe animacje
Czas wypuścić z zakamarków wyobraźni najbardziej szalone stwory! Na kolejnym spotkaniu z animacją pojawią się dziwaki, cudaki, smoki i niesamowite chimery. Mrugną do nas, kłapną paszczą, pomachają skrzydłami i dopełnią nasz barwny animowany zwierzyniec. Wykorzystując technikę animacji rysunkowej, stworzymy kolejne filmowe kadry. Dzieci zaprojektują swoje potwory, wymyślą im niezwykłe zdolności, a następnie skupimy się na dodaniu efektów specjalnych. Będą błyskać pioruny, strzelać komiksowe gwiazdki, a kwiatki materializować się w powietrzu!
Książki, które nas zainspirują:
● „Zwierzaki cudaki”, Bibi Dumon Tak i Fleur van der Weel
● „Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)”, Maria Sternicka-Urbanke i Justyna Sokołowska
● „Mała encyklopedia Domowych Potworów", Stanislav Marijanović
● „Atlas zjaw i potworów z całego świata", Federica Magrin
● „Atlas Stwory i potwory", Agnieszka Antosiewicz
17 czerwca, sobota, godz. 12.00–14.00
No to fru! – ptasie animacje
Sroki, sójki, mewy, wrony, orły, jaskółki… najróżniejsze gatunki ptaków, ich podróże, zwyczaje i widowiskowe powietrzne akrobacje będą punktem wyjścia do wymyślania skrzydlatych historii i kolejnych zabaw z animacją. Niczym ornitolodzy będziemy przyglądać się stadom migrujących jaskółek, świergocącym skowronkom i dostojnym bocianom. Dzięki magii animacji poklatkowej sprawimy, że nasi ptasi bohaterowie zatrzepoczą skrzydłami i odlecą hen, daleko!
Książki, które nas zainspirują:
● „Co za ptak robi tak? Ptaki z ptasiego radia'”, Maria Szajer
● „Ilustrowany inwentarz ptaków”, Virginie Aladjidi i Emmanuelle Tchoukriel
● „Ptaki i ich pióra”, Britta Teckentrup
● „Spacer”, Zosia Frankowska
● „Ptaki w ogrodzie – jak je rozpoznawać”, Henryk Grabarczyk
● „Mały atlas ptaków” Ewa i Paweł Pawlak
1 lipca, sobota, godz. 12.00–14.00
Razem raźniej! – aktorskie animacje
Tym razem weźmiemy na warsztat nie jednego zwierza, a dwa! Literatura pełna jest zwierzęcych duetów, poznamy więc książki, w których się pojawiają i wymyślimy własne historie z przygodami ogoniastych i skrzydlatych par. Wypróbujemy technikę piksilacji, za pomocą której można wykorzystać otoczenie do stworzenia filmu animowanego. Dzięki niej tym razem to uczestnicy warsztatów będą mogli odegrać role zwierzaków. Najpierw przygotują kolorowe maski, a potem wcielą się w ulubione zwierzaki, które będą buszować po księgarni i jej okolicach.
Książki, które nas zainspirują:
● „Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt”, Emilia Dziubak
● „Mieszkamy w książce”, Mo Willems
● „Czy umiem się dzielić?”, Mo Willems
● “Felek i Tola”, Sylvia Vanden Heede i Thé Tjong-Khing
● „Kulawa kaczka i ślepa kura”, Ulrich Hub i Jörg Mühle
● „Prosialdo. Lisek i Prosiaczek z niezakręconym ogonkiem”, Bjørn F. Rørvik i Per Dybvig
Ważne informacje:
Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale ponieważ liczba uczestników jest ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz kontaktowy. Na podany przy zapisie adres mailowy wyślemy wiadomość z potwierdzeniem udziału lub wpisania na listę rezerwową.
Link do zapisów na pierwsze spotkanie znajdują się poniżej, w harmonogramie zajęć. Kolejne zapisy otwierane będą systematycznie.
Nasz stały punkt spotkań to Księgarnia Dwie Siostry w Warszawie (al. 3 Maja 2, narożny lokal od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego).
W razie pytań zachęcamy do kontaktu: ksiegarnia@wydawnictwodwiesiostry.pl
O prowadzących:
Monika Hanulak – graficzka, ilustratorka, projektantka książek i plakatów. W Pracowni Ilustracji na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych jest asystentką Grażki Lange, z którą od czasu do czasu realizuje wspólne projekty artystyczne. Laureatka licznych prestiżowych nagród w dziedzinie grafiki książkowej, m.in. BolognaRagazzi, Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY, Najpiękniejsza Książka Roku PTWK. Współpracuje z wydawcami polskimi i zagranicznymi. Ma słabość do zwierząt – są one w jej twórczości stale powracającym motywem. Uwielbia koty.
Grażka Lange – graficzka, zajmuje się projektowaniem książek i ilustracją książkową. Jedna z najbardziej wyrazistych osobowości współczesnej polskiej grafiki książkowej. Prowadzi Pracownię Ilustracji na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od czasu do czasu realizuje wspólne projekty artystyczne z Moniką Hanulak. Opracowała graficznie ponad 100 książek i otrzymała za nie wiele nagród (m.in. IBBY Lipsk, wpis na Listę Honorową IBBY, wielokrotne nagrody i wyróżnienia w Konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku PTWK i konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY). Jurorka wielu konkursów edytorskich. Kolekcjonerka i znawczyni książek dla dzieci z lat 60. i 70. Kocha psy.
Katarzyna K. Pieróg – absolwentka Animacji na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Reżyserka filmów krótkometrażowych „Mój Franciszek” i „Siostra”. Specjalizuje się w animacji rysunkowej, chociaż ma także doświadczenie z animacją lalkową i poklatkową. Prowadziła warsztaty animacji dla dzieci w ramach takich wydarzeń jak: Animator Jutra, Oko Kalejdoskopu, Wędrujące Ale Kino! i Międzynarodowe Warsztaty Filmu Animowanego w Lanckoronie. Współpracowała m. in. z Jackiem Adamczakiem, Jerzym Kucią i Timem Allenem.
Romka Kapusta – ukończyła Wydział Sztuki krakowskiego UP na kierunku Sztuka i Media. Laureatka Krakowskiego Salonu Sztuki 2020 (Stypendium Twórcze im. Wojtka Falęckiego). Współprowadziła warsztaty artystyczne i animacyjne w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida, a także kierowane do dzieci i młodzieży warsztaty animacji w ramach festiwalu Etiuda and Anima. Zawodowo zajmuje się ilustracją, projektowaniem graficznym oraz kierownictwem artystycznym w krakowskim Pigeon Studio. Współpracowała m.in. z Miastem Kraków przy tworzeniu identyfikacji krakowskiego Parku Kulturowego Nowa Huta, a także z wieloma instytucjami kultury w całej Polsce.
Dominika Kwiatkowska – skończyła grafikę na UP w Krakowie i historię na UJ, pasjonuje się komiksem i filmami animowanymi, więc praca w Pigeon Studio sprawia jej frajdę zawodową. Pracuje jako ilustratorka i marzy, żeby kiedyś stworzyć komiks i animację o średniowiecznej Polsce w stylu studia Cartoon Saloon.
Anna Malinowska – absolwentka animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, ilustratorka, obecnie pracująca jako Kierowniczka Produkcji w krakowskim Pigeon Studio. Działa również w świecie komiksowym i zgłębia tajemnice produkcji animacji tradycyjnej w Polsce i na świecie. Kiedy nie ogląda kreskówek, to najpewniej gra w papierowe RPG albo organizuje konwent w swoich rodzinnych Suwałkach.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.