Nagroda Literacka m.st Warszawy dla "Dwóch słów"!
Z wielką radością dzielimy się nowiną, że książka Dwa słowa Anny Taraski z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „Literatura dziecięca (tekst i ilustracje)”.
To jedno z najbardziej prestiżowych polskich wyróżnień literackich, przyznawane w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca i książki o tematyce warszawskiej, a od 2022 roku również w kategorii komiks i powieść graficzna. Pisarzom i pisarkom szczególnie zasłużonym i związanym z Warszawą przyznawany jest także tytuł warszawskiego twórcy / warszawskiej twórczyni.
Warszawska nagroda ma niemal stuletnią historię. Ustanowiono ją w 1926 roku i przyznawano do roku 1938. Jej pierwszym laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, ostatnim zaś przed wojną – Leopold Staff. Reaktywowana została w 2008 roku.
Nie jest to pierwsze wyróżnienie przyznane książce Dwa słowa. W tym roku została ona dostrzeżona przez jurorów wielu konkursów i otrzymała:
- Nagrodę Edytorską Dobre Strony 2022, wręczaną podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Nagroda przyznawana jest najlepszej pod względem edytorskim książce dla dzieci wydanej w języku polskim.
- Wyróżnienie w Konkursie PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki 2022 w kategorii „Książki dla dzieci i młodzieży”.
- Wyróżnienie graficzne za ilustracje i opracowanie graficzne w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY.
- Nominację do nagrody w plebiscycie blogerów książkowych LOKOMOTYWA 2022 w kategorii „od A do Z”.
Fragment laudacji Agnieszki Sowińskiej, jurorki Nagrody Literackiej m. st. Warszawy:
Anna Taraska bawi się konwencją przypowiastki filozoficznej i powieści drogi, w której bohater poznaje lepiej samego siebie dzięki osobom napotkanym w podróży. Wędrówka przez słownik pozwala Bogu i Człowiekowi odkryć znaczenie słów ważnych, jak miłość, życie i śmierć, i tych z niższego rejestru, ale przecież nie mniej istotnych, jak choćby chleb czy masło. Odkrywają, że słowa niosą nie tylko znaczenia i sensy, ale też budzą wspomnienia, rozpalają emocje. Anna Taraska nadaje słowom osobowość, ba, obleka je w ciało, dzięki czemu przestają być smętnym hasłem w zakurzonym słowniku i stają się żywymi postaciami, z którymi naprawdę chce się nawiązać relację. Wciąga nas do zabawy słowami, ich brzmieniami i znaczeniami, nie boi się słów zapomnianych, a także tych z marginesu. Pełno tu gier słownych, które uświadamiają młodemu czytelnikowi, że język to żywy organizm i że im lepiej go poznajemy, im jesteśmy w nim bieglejsi, tym precyzyjniej jesteśmy w stanie się wypowiedzieć i tym większą frajdę może nam sprawić. Dominika Czerniak-Chojnacka w niezwykle twórczy sposób w warstwie kolażowych ilustracji ograła formę starego słownika, w którym rozgrywa się akcja książki. Pożółkły kolor kartek zmieniła w nasyconą, ciepłą, mocną żółć; czerń nadaje temu światu kontury, a częścią ilustracji są fragmenty słownikowych haseł.
Dziękujemy i gratulujemy autorkom!