Zapraszamy do książkowej akcji #backlistaprzebojów
Szanowni Państwo,
Pandemia mocno wyhamowała rynek wydawniczy. Zamknęły się księgarnie, wstrzymujemy premiery, nie odbędą się targi książki ani spotkania autorskie. Według szacunków Biblioteki Analiz obroty wydawców i księgarzy spadną nawet o 50% i wiele firm obawia się o swoje przetrwanie. Jest to dla nas wszystkich niezwykle trudna sytuacja. Jednak naszym zdaniem ten bezprecedensowy kryzys, zmuszający do szukania kreatywnych rozwiązań i wzajemnego wsparcia, może być również szansą na pozytywne zmiany – między innymi na to, by przywrócić i przedłużyć życie książkom już wydanym, a z różnych powodów niedocenionym.
Jednym z poważnych problemów naszej branży jest nie od dziś nadprodukcja tytułów i szaleńczy wyścig na nowości. Książki żyją coraz krócej, ponieważ na każdą z nich przypada coraz mniej uwagi krytyków, coraz mniej miejsca na eksponowanych półkach księgarni, coraz mniej zasobów w budżecie czytelników. Niektóre wartościowe i wydane sporym nakładem pracy i środków tytuły zupełnie giną w tej lawinie.
Może więc obecny kryzys to dobry czas na slow reading? Na powrót do książek wydanych dwa, trzy, pięć lat temu, „nowości z przeszłości”, na odkrywanie niedocenionych perełek, „backlistę przebojów”? Wydobywanie tych skarbów, by mogły zabłysnąć, wymaga od wydawcy znacznie większych starań niż promocja nowości, które są atrakcyjne już przez swoją świeżość. W obecnej sytuacji jest to jeszcze trudniejsze niż zwykle. Dlatego poświęcenie przez media, blogerów, promotorów literatury, księgarzy i czytelników większej uwagi tytułom z backlisty – czyli tym wydanym w ciągu ostatnich kilku lat i wciąż dostępnym w sprzedaży – byłoby dla nas realną pomocą, szansą na to, by przedłużyć życie wartościowym książkom i zapewnić przetrwanie wydawnictwom. A być może takie wspólne działania okażą się również szansą na pozytywną zmianę w funkcjonowaniu całego rynku i obiegu literatury. Warto ją wykorzystać.
Jak to zrobić? Zapraszamy do działania! Wspólnie możemy coś zmienić!
Wydawcy,
przypominajcie tytuły z backlisty na swoich stronach, w newsletterach i na profilach w mediach społecznościowych, opatrując je hasztagiem #backlistaprzebojów.
Dziennikarze, blogerzy, przedstawiciele mediów,
wracajcie do starszych tytułów i pochylcie się nad książkami wcześniej nierecenzowanymi i tymi, które nie zmieściły się w rubrykach i rankingach. Chętnie w tym pomożemy, służąc listą takich wartościowych tytułów, radą i egzemplarzami recenzenckimi. Inni wydawcy na pewno zrobią to samo. W miarę możliwości materiały o takich książkach opatrujcie hasztagiem #backlistaprzebojów.
Autorzy, ilustratorzy, tłumacze,
promujcie na swoich profilach w mediach społecznościowych także swoje starsze książki i chwalcie się tytułami sprzed kilku miesięcy lub lat. Może wyprzedziliście swoje czasy i rynek dopiero teraz dojrzał do Waszych wcześniej wydanych prac? Do postów dodajcie hasztag #backlistaprzebojów.
Księgarze i hurtownicy,
zamawiajcie nie tylko gorące nowości, ale także tytuły sprzed kilku miesięcy i starsze. Informując w mediach społecznościowych o ich dostępności, używajcie hasztagu #backlistaprzebojów.
Bibliotekarze, organizatorzy festiwali, popularyzatorzy,
organizujcie spotkania autorskie, dyskusje i warsztaty wokół książek nieoczywistych, niszowych, nie tylko tych z topek i list nowości. Promując wydarzenia poświęcone starszym tytułom, korzystajcie z hasztagu #backlistaprzebojów.
Czytelnicy!
Chwalcie się swoimi ulubionymi książkami, które nie są już nowościami – i tymi starszymi tytułami, które właśnie odkryliście. Śledźcie hasztag #backlistaprzebojów i odkrywajcie wartościowe książki, o których istnieniu nie mieliście pojęcia!
Przez ostatnie lata ukazało się w naszym kraju wiele świetnych książek. Pamiętajmy, że warto do nich wracać.
Bo dobra literatura szybko się nie starzeje!
Wydawnictwo Dwie Siostry