Dwie Siostry w akcji! Praktyczne pomysły na kreatywne warsztaty z książką
Zapraszamy na drugą część cyklu spotkań warsztatowych dla nauczycieli i nauczycielek oraz bibliotekarzy bibliotekarek. W tym roku kontunuujemy spotkania stacjonarne oraz online i dalej stawiamy na dzielenie się z Wami dobrymi praktykami z zakresu animacji czytelnictwa. Nasze tegoroczne hasło to: Literatura w akcji!
Cieszymy się, że tak licznie uczestniczycie w wirtualnych spotkaniach z nami. Na najbliższe miesiące oprócz spotkań online zaplanowaliśmy także warsztaty stacjonarne, które będą towarzyszyć targom książek i festiwalom literackim w kraju.
W 2022 spotkaliśmy się z Wami w Gdańsku, Krakowie, Katowicach i we Wrocławiu. Do czerwca 2023 roku planujemy spotkania m.in. w: Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy!
Przewodnim tematem naszych spotkań nadal będzie „Literatura w akcji!”.
Warsztaty plastyczne inspirowane literaturą są dla dzieci formą twórczego czytania. Dla jednych stanowią pretekst do zabawy i zatrzymania się na dłużej w świecie książki, dla innych będą krokiem do tego, by stać się zapalonymi czytelnikami, dla jeszcze innych – pierwszym impulsem do sięgnięcia po lekturę.
Wydawnictwo Dwie Siostry od lat stara się inspirować do aktywnego obcowania z książką, tworzy scenariusze warsztatów i realizuje liczne spotkania warsztatowe z czytelnikami w każdym wieku. Zawsze podkreślamy, że książka może być punktem wyjścia do rozmowy, zabawy, wymyślania, tworzenia, jednym słowem: działania!
- Ale jak przeprowadzić książkowe warsztaty plastyczne, których dzieci długo nie zapomną?
- Po jakie techniki sięgnąć przy ograniczonych środkach finansowych?
- I jak rozbudzić dziecięcą kreatywność?
Na tegorocznych spotkaniach stacjonarnych wspólnie zastanowimy się nad tym, skąd czerpać inspiracje i jak prowadzić twórcze i nieszablonowe warsztaty plastyczne z dziećmi w oparciu o książki. Przedstawimy Wam pomysły na to, w jaki sposób wykorzystywać dwusiostrzane tytuły podczas warsztatów z dziećmi w różnym wieku, podzielą się swoim doświadczeniem z lat pracy animacyjnej z młodym czytelnikiem oraz praktycznymi wskazówkami i scenariuszami zajęć inspirowanych współczesną literaturą dziecięcą. A potem zaproszą uczestników do twórczej zabawy!
Spotkania online poprowadzą natomiast dwusiostrzani ilustratorzy i ilustratorki, którzy podzielą się z Wami swoimi pomysłami na warsztaty i doświadczeniami z pracy projektowej z dziećmi.
Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.
Obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy. Po jego wypełnieniu otrzymają Państwo automatycznego maila zwrotnego.
Działajmy razem!
Harmonogram spotkań luty–czerwiec 2023
SPOTKANIE ONLINE z Danielem Mizielińskim
10 lutego 2023, piątek, godz. 12.00–13.30
Prowadzenie: Daniel Mizieliński, współautor wielu bestsellerowych książek, m.in. MAPY, Pod ziemią, pod wodą, Którędy do Yellowstone?, WILKI. Historie prawdziwe
Formularz zapisów: https://forms.gle/k7XdeEvhfcLj96Y6A
POZNAŃ: SPOTKANIE STACJONARNE z Ulrichem Hubem
w ramach Poznańskich Targów Ksiażki
10 marca 2023, piątek, godz. 12.30–14.00
(Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, Sala A pawilon 7)
Prowadzenie: Ulrich Hub, autor książek O ósmej na arce, Ostatnia owca, Lisy nie kłamią, Kulawa kaczka i ślepa kura
Formularz zapisów: https://forms.gle/PCjYaPDUU7nPEB8s9
LUBLIN: SPOTKANIE STACJONARNE z Wydawnictwem Dwie Siostry
we współpracy z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
24 marca 2023, piątek, godz. 12.00–13.30
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Plac Teatralny 1 (sala kinowa, poziom -1)
Prowadzenie: Katarzyna Domańska i Iga Fijałkowska, Dział Edukacji Wydawnictwa Dwie Siostry
Formularz zapisów: https://forms.gle/kTF59Vfo1jannx5WA
12 kwietnia 2023, środa, godz. 12.00–13.30
Prowadzenie: Dominika Czerniak-Chojnacka, autorka książek aktywnościowych z serii Mądrale, książki kartonowej dla najmłodszych Kominiarz Piekarz, ilustratorka książki Dwa słowa
Formularz zapisów: https://forms.gle/p5crDd7zk3qhtK297
SPOTKANIE ONLINE z Biserką Čejović
9 maja 2023, wtorek, godz. 12.00–13.30
Prowadzenie: Biserka Čejović – polonistka, bibliotekoznawczyni, biblioterapeutka
Podczas spotkania nasza gościni przedstawi swoje pomysły na pracę z najciekawszymi dwusiostrzanymi tytułami dla czytelników w wieku 10+. Jak wciągnąć młodzież w świat książek i wzbudzić w nich czytelniczą pasję? Jak wykorzystać książki podczas warsztatów z nastolatkami? Jakie książki są wartościowym materiałem do rozmowy? Zapraszamy na webinar!
Formularz zapisów: https://forms.gle/tfXZ4gNH7iiGokmDA
O prowadzących:
Dominika Czerniak-Chojnacka – magister etnologii i antropologii kulturowej, doktor sztuk pięknych, asystentka w Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Z zawodu muzyk instrumentalista, podyplomowo pedagog. Prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi i dorosłymi. Współpracuje z wydawnictwami i licznymi ośrodkami kultury. Laureatka wielu krajowych i międzynarodowych nagród, m.in. wyróżnienia w konkursie BolognaRagazzi Award 2019 za książkę Kominiarz Piekarz, nagrody jury w konkursie Ananas International Illustration Exhibition 2019 na Międzynarodowych Targach Książki w Pekinie czy wyróżnienia w konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku 2019. Zilustrowane przez nią Dwa słowa Anny Taraski zdobyły Nagrodę Edytorską DOBRE STRONY (2022) i wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2022 Polskiej Sekcji IBBY.
Biserka Čejović – polonistka, bibliotekoznawczyni, biblioterapeutka, absolwentka liceum muzycznego. Przez długie lata uczyła w szkole podstawowej, teraz wróciła w rodzinne strony i pracuje z licealistami. Współpracuje z Instytutem Badań Edukacyjnych, a w „Książkach. Magazynie do czytania” recenzuje książki młodzieżowe. Zawsze wraca do literatury dla dzieci. I do Czarnogóry.
Katarzyna Domańska – miłośniczka i znawczyni literatury dziecięcej, którą pasjami czyta, tłumaczy i promuje. Wykładowczyni literatury dziecięcej na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego i w Collegium Civitas. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for Young People). Kierowniczka działu promocji w Wydawnictwie Dwie Siostry. Przeprowadziła dziesiątki warsztatów literackich oraz plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także wiele szkoleń i warsztatów z animacji czytelnictwa dla nauczycieli i nauczycielek oraz bibliotekarzy i bibliotekarek w całym kraju. Prywatnie – ciocia od książek.
Iga Fijałkowska – historyczka sztuki i edukatorka. Współpracowała z Działem Edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie współtworzyła i koordynowała program edukacyjny do wystaw dla różnych grup wiekowych i realizowała liczne projekty. Autorka materiałów dydaktycznych o sztuce dla dzieci i dorosłych oraz redaktorka tekstów tworzonych z myślą o młodszych odbiorcach w przestrzeni muzeum i galerii. Od wielu lat śledzi trendy literatury dziecięcej, prowadzi warsztaty inspirowane sztuką współczesną i książkami, a także szkolenia dla pracowników i pracowniczek bibliotek oraz szkół. Od dwóch lat pracuje w Dziale Promocji Wydawnictwa Dwie Siostry, gdzie z dumą promuje najlepsze książki dla dzieci (i nie tylko!).
Ulrich Hub – wielokrotnie nagradzany niemiecki dramaturg, reżyser i autor książek. Studiował aktorstwo na akademii w Hamburgu. Przez kilka lat był aktorem w różnych teatrach. Od 1993 roku pracuje jako reżyser i pisze sztuki teatralne oraz książki dla dzieci. Sztuka „O ósmej na arce” została nagrodzona między innymi Deutsche Kindertheaterpreis, KinderLITERAturpreis oraz National Jewish Book Award, przetłumaczono ją na 30 języków, a w wersji książkowej stała się bestsellerem.
Piotr Karski – grafik, twórca książek dla dzieci. Absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autor pełnych wiedzy i inspirujących zadań ksiąg aktywnościowych W góry! i W morze! Wielokrotnie nagradzany – otrzymał m.in. nagrodę PTWK Najpiękniejsza Książka Roku oraz nominację do prestiżowej Deutscher Jugendliteraturpreis za W morze!. Jego książki zostały przetłumaczone na kilka języków.
Anna Kaźmierak – absolwentka Edukacji Artystycznej oraz Grafiki i Malarstwa na ASP w Łodzi, malarka, ilustratorka i graficzka. Od kilku lat zgłębia tradycyjną kulturę polskiej wsi. Autorka książki aktywnościowej Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada i ilustracji do wielu innych tytułów.
Daniel Mizieliński – cieszący się międzynarodowym uznaniem grafik, twórca książek i stron internetowych. Absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i wykładowca – prowadzi pracownię projektowania gier i komiksów. Jego książki, tworzone wspólnie z Aleksandrą Mizielińską, są rozpoznawalne na całym świecie i zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Laureaci licznych nagród i wyróżnień w tym prestiżowego międzynarodowego wyróżnienia. Jedna z ich ostatnich książek: „Którędy do Yellowstone?” otrzymała wyróżnienie specjalne w kategorii KOMIKS (8–12 lat) w konkursie BolognaRagazzi Award 2020, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2021 w kategorii „literatura dziecięca” oraz została wpisana na listę lektur szkolnych dla klas 1–3 szkoły podstawowej.
oladaniel.com