16.05 | Jak książki dla dzieci wyrwały się w świat. Rozmowa z Jörgiem Mühlem i Danielem Mizielińskim
Wydawnictwo Dwie Siostry i Goethe Institut zapraszają na rozmowę z Jörgiem Mühlem i Danielem Mizielińskim o kulisach autorsko-ilustratorskich przygód, sukcesów i odkryć.
czwartek 16 maja, 18.00–19.00
Goethe-Institut w Warszawie, ul. Chmielna 13a
Dowcipna kreska i umiejętność kreowania rozbrajających zwierzęcych bohaterów uczyniły Jörga Mühlego jednym z najpopularniejszych niemieckich ilustratorów. Daniel Mizieliński zasłynął jako twórca (w duecie z Aleksandrą Mizielińską) obsypanych nagrodami, bestsellerowych obrazkowych książek edukacyjnych. Choć każdy z nich przeszedł inną artystyczną drogę, obaj mają w dorobku książki, które odniosły wielki międzynarodowy sukces.
Jak udało im się stworzyć książki, które podbiły świat? Co ich zdaniem jest najważniejsze w książce dla młodego odbiorcy? Co uważają za swój największy sukces, a co – za największe wyzwanie? Jak postrzegają dzisiejszą sytuację książki dziecięcej w Niemczech i w Polsce? I co dziś znaczy być twórcą książek dla dzieci w każdym z tych krajów?
Spotkanie z dwoma wyjątkowymi postaciami współczesnej książki dziecięcej będzie okazją do wymiany autorskich doświadczeń, wizji i punktów widzenia oraz do zestawienia polskiego i niemieckiego pejzażu książki dla dzieci widzianego oczami jej twórców.
Rozmowę poprowadzi Maciej Byliniak, tłumacz i autor tekstów, redaktor w Wydawnictwie Dwie Siostry.
Wstęp wolny!
Jörg Mühle (ur. 1973) – niemiecki ilustrator i autor książek obrazkowych, uwielbiany przez czytelników za rysunkowe poczucie humoru i talent do tworzenia ujmujących zwierzęcych bohaterów. Międzynarodową popularność przyniosła mu przetłumaczona na wiele języków seria książeczek o króliczku (Śpij, króliczku, Do kąpieli, króliczku, Nie płacz, króliczku). Serca czytelników zdobyły również jego dowcipne ilustracje do powieści Ulricha Huba (Ostatnia owca, O ósmej na arce, Kulawa kaczka i ślepa kura, Nie skakać na bombę). Za książkę Dwa dla mnie, jeden dla ciebie otrzymał nominację do Deutscher Jugendliteraturpreis, najbardziej prestiżowej niemieckiej nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej. Wcześniej nagrodę tę zdobyła zilustrowana przez niego książka Z pozdrowieniami, żyrafa z tekstem Megumi Iwasy.
Daniel Mizieliński (ur. 1982) – twórca książek dla dzieci, krojów pisma, autorskich gier i aplikacji. Absolwent i wykładowca Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi pracownię projektowania gier i komiksów. Razem z Aleksandrą Mizielińską tworzy duet grafików cieszący się międzynarodowym uznaniem i uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, w tym prestiżowym międzynarodowym wyróżnieniem BolognaRagazzi Award 2010 za książkę Co z ciebie wyrośnie? oraz francuską Prix Sorcières 2013 i włoską Premio Andersen 2013 za Mapy. Ich edukacyjny album komiksowy Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych zdobył wyróżnienie w konkursie BolognaRagazzi Award 2020 i został wpisany na listę White Ravens oraz trafił na listę lektur szkolnych. Wielka podróż dziadka Eustachego została wpisana na listę 100 wybitnych książek obrazkowych BRAW Amazing Award i znalazła się w finale BolognaRagazzi Award 2022. Książki Mizielińskich zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i jak dotąd doczekały się 225 wydań.
Wizyta Jörga Mühlego w Polsce organizowana jest we współpracy z Instytutem Goethego w Warszawie. Dziękujemy!
W materiałach promocyjnych wykorzystano ilustracje z książki Jörga Mühlego Jak włosy taty wyrwały się w świat oraz jego zdjęcie autorstwa Stephana Jockela.