16–19.05 | Dwie Siostry na Targach Książki i Mediów VIVELO na Stadionie Narodowym 2024
Już w dniach 16–19 maja 2024 na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędą się po raz drugi Targi Książki i Mediów VIVELO.
Na stoisku 13/C3 znajdziecie góry dwusiostrzanych nowości i bestsellerów i spotkacie swoich ulubionych twórców. Targi to najlepsza okazja, żeby z nimi porozmawiać, zrobić zdjęcie i zdobyć ilustrowaną dedykację. I wspólnie powyżywać się artystycznie i czytelniczo podczas targowych spotkań autorskich!
Poniżej znajdziecie szczegółowy harmonogram wszystkich dwusiostrzanych wydarzeń.
Do zobaczenia!
kiedy: 16–19 maja 2024
gdzie: PGE Narodowy, al. Księcia J. Poniatowskiego 1, Warszawa (wejście Recepcja Główna od al. Zielenieckiej)
16 maja, czwartek: 10.00–18.00
17 maja, piątek: 10.00–19.00
18 maja, sobota: 10.00–19.00
19 maja, niedziela: 10.00–17.00
Harmonogram wydarzeń:
czwartek 16 maja,
I tura rusza o godz. 11.00
II tura rusza o godz. 13.00
Start przy stoisku Wydawnictwa Dwie Siostry (13/C3)
Detektywi mimo woli – kryminalna gra targowa z Dwiema Siostrami dla klas 3–5 szkoły podstawowej z książką Jefferson
W pogodny jesienny poranek Jeż Jefferson idzie do salonu fryzjerskiego. Myśli o przeczytanej książce i zbliżającej sią randce. W salonie przeżywa szok: fryzjer, borsuk Edgar, leży martwy na podłodze. Jefferson podejmuje fatalną w skutkach decyzję – wyjmuje nożyczki zostawione przez zabójcę w piersi ofiary i... staje się głównym podejrzanym! Żeby udowodnić swoją niewinność, Jefferson musi rozpocząć prywatne śledztwo.
Co się stało w salonie fryzjerskim? Kto zabił? Jakie tropy zostawił morderca?
Zapraszamy do wspólnego śledztwa i do poznania najnowszego pełnokrwistego kryminału: „Jefferson, Detektyw mimo woli” autorstwa Jeana-Claude’a Mourlevata z ilustracjami Antoine’a Ronzona.
Zapraszamy do zabawy!
ZAPISY
czwartek 16 maja, 14.15–15.15
Sala Bibliotekarze (galeria na poziomie -1)
Jak – i po co – czytać książki obrazkowe? Wykład ilustratorki i krytyczki Joanny Olech dla bibliotekarzy i nauczycieli
Wykład o fenomenie picture booków, prowadzony przez cenioną specjalistkę Joannę Olech, autorkę i jedną z najaktywniejszych polskich publicystek piszących o literaturze dziecięcej.
Po które picture booki warto sięgnąć i w jaki sposób przyczyniają się one do rozwoju dzieci? Dlaczego są niezbędnym narzędziem na drodze do czytelnictwa? Nasza gościni opowie o najlepszych książkach bez tekstu i omówi praktyczne sposoby na ich wykorzystanie w codziennej pracy.
ZAPISY
czwartek 16 maja, 18.00–19.00
Goethe-Institut, ul. Chmielna 13a
Jak książki dla dzieci wyrwały się w świat. Jörg Mühle i Daniel Mizieliński w rozmowie o kulisach autorsko-ilustratorskich przygód, sukcesów i odkryć
Dowcipna kreska i umiejętność kreowania rozbrajających zwierzęcych bohaterów uczyniły Jörga Mühlego jednym z najpopularniejszych niemieckich ilustratorów. Daniel Mizieliński zasłynął jako twórca (w duecie z Aleksandrą Mizielińską) obsypanych nagrodami, bestsellerowych obrazkowych książek edukacyjnych. Choć każdy z nich przeszedł inną artystyczną drogę, obaj mają w dorobku książki, które odniosły wielki międzynarodowy sukces.
Jak udało im się stworzyć książki, które podbiły świat? Co ich zdaniem jest najważniejsze w książce dla młodego odbiorcy? I jak postrzegają dzisiejszą sytuację książki dziecięcej w Niemczech i w Polsce?
Spotkanie z dwoma wyjątkowymi postaciami współczesnej książki dziecięcej będzie okazją do wymiany autorskich doświadczeń, wizji i punktów widzenia oraz do zestawienia polskiego i niemieckiego pejzażu książki dla dzieci widzianego oczami jej twórców.
piątek 17 maja, 12.00–13.00
Strefa #SpotkajAutora2
Trafiła się ślepej kurze... kaczka! Spotkanie z ilustratorem Jörgiem Mühlem dla uczniów początkowych klas szkół podstawowych.
Czy wiecie, dokąd się wybrały ślepa kaczka i kulawa kura? Dlaczego trzy pingwiny nie mogły wsiąść na arkę Noego? I co spotkało owce na nocnej wyprawie?
Zapraszamy do zwariowanego świata wyobraźni Jörga Mühlego, ilustratora opowiadań Kulawa kaczka i ślepa kura, O ósmej na arce i Ostatnia owca Urlicha Huba oraz wielu innych książek dla dzieci. Poznamy jego zabawnych zwierzęcych bohaterów, porozmawiamy o tym, jak artysta tworzy ilustracje do książek i sami spróbujemy zabawić się w ilustratorów!
ZAPISY na spotkanie przez formularz zgłoszeniowy (kliknij).
Po spotkaniu autor będzie podpisywać swoje książki na stoisku Wydawnictwa Dwie Siostry (13/C3).
piątek 17 maja,
I tura rusza o godz. 11.00
II tura rusza o godz. 13.00
Spotkanie przy stoisku Wydawnictwa Dwie Siostry (13/C3)
Detektywi mimo woli – kryminalna gra targowa z Dwiema Siostrami dla klas 3–5 szkoły podstawowej z książką Jefferson
W pogodny jesienny poranek Jeż Jefferson idzie do salonu fryzjerskiego. Myśli o przeczytanej książce i zbliżającej sią randce. W salonie przeżywa szok: fryzjer, borsuk Edgar, leży martwy na podłodze. Jefferson podejmuje fatalną w skutkach decyzję – wyjmuje nożyczki zostawione przez zabójcę w piersi ofiary i... staje się głównym podejrzanym! Żeby udowodnić swoją niewinność, Jefferson musi rozpocząć prywatne śledztwo.
Co się stało w salonie fryzjerskim? Kto zabił? Jakie tropy zostawił morderca?
Zapraszamy do wspólnego śledztwa i do poznania najnowszego pełnokrwistego kryminału Wydawnictwa Dwie Siostry: „Jefferson, Detektyw mimo woli” autorstwa Jeana-Claude’a Mourlevata z ilustracjami Antoine’a Ronzona.
Zapraszamy do zabawy!
ZAPISY
sobota 18 maja, 11.00–12.00
Strefa #ZdrowieParenting
Jutro rządzę ja! Spotkanie i warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 4–6 lat z Jörgiem Mühlem, autorem bestsellerowej serii książek obrazkowych o niedźwiedziu i łasicy
Czy jest coś fajniejszego niż wspólna zabawa?
Tylko z kim, w co i jak się bawić? I kto tu rządzi?
Zapraszamy do wspólnej zabawy z niedźwiedziem i łasicą, sympatycznymi bohaterami znanymi z książek „Dwa dla mnie, jeden dla ciebie” i najnowszej „Jutro rządzę ja!”. Ich autor Jörg Mühle zaprosi nas do kreatywnego psocenia i różnych wyzwań plastycznych. Pokaże też, jak narysował Wasze ulubione postaci!
ZAPISY na spotkanie przez formularz zgłoszeniowy (kliknij).
sobota 18 maja, 13.00–14.00
Strefa #ZdrowieParenting
Biała Dama czy Rycerz bez Głowy? Spotkanie i warsztaty dla dzieci w wieku 8–10 lat z Martyną Skibińską i Dominiką Czerniak-Chojnacką, autorkami książki Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem
Czyje jęki słychać w pewnym pałacu na Mazowszu?
Kto nudzi się w krypcie?
Gdzie grasowały okrutne rozbójniczki?
Kto po nocy odwiedza swoją dawną fabrykę?
To wszystko i dużo więcej koszmarnie zabawnych historii znajdziecie w książce „Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem”!
Na spotkaniu z autorką Martyną Skibińską i ilustratorką Dominiką Czerniak-Chojnacką przyjrzymy się bliżej zjawom, czarownicom, wampirom i innym nadprzyrodzonym istotom oraz niesamowitym i nawiedzonym miejscom. Poznamy liczne koszmarnie zabawne historie, legendy z różnych epok, mroczne ciekawostki i pomysły na upiorne wycieczki.
Strach się bać! Odważycie się?
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Kunikowska, dziennikarka Polskiego Radia.
ZAPISY na spotkanie przez formularz zgłoszeniowy (kliknij).
sobota 18 maja
stoisko Wydawnictwa Dwie Siostry (13/C3)
Fabryka Dedykacji
Fabryka Dedykacji to już nasza targowa tradycja. Także w tym roku ilustratorzy i autorzy książek Wydawnictwa Dwie Siostry obdarują czytelników niepowtarzalnymi dedykacjami.
Po dedykacje zapraszają:
12.00–13.00
● Jörg Mühle autor książek Dwa dla mnie, jeden dla Ciebie, Jutro rządzę ja!, serii o króliczku, ilustrator książek Ulricha Huba,
● Aleksandra i Daniel Mizielińscy, autorzy m.in. książek Wilki, Mapy i Którędy do Yellowstone?
● Jacek Ambrożewski autor książki roku IBBY Ale odlot!, ilustrator książki Pyszne przypadki i Man Zou
● Łukasz Modelski, autor książki Pyszne przypaki. Niewiarygodne historie słynnych dań
14.00–15.00
● Dominika Czerniak-Chojnacka i Martyna Skibińska, twórczynie książki Duchowy przewodnik po Polsce
● Helena Stańczyk, autorka książki Ni pies in wydra
● Piotr Socha, autor książek Pszczoły, Drzewa i Brud
● Monika Hanulak, ilustratorka książki O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką, i inne bajki
niedziela 19 maja, 10.30–11.30
Strefa #ViveloContentCreators (płyta główna Stadionu Narodowego)
Mamo, a co to jest ta DEMOKRACJA? Lekcja obywatelska z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i książką 40 haseł o demokracji
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Wydawnictwo Dwie Siostry zapraszają dzieci i rodziców na premierowe spotkanie z książką 40 haseł o demokracji Marii Środoń i Adama Wójcickiego. Ten przystępny i dowcipnie zilustrowany leksykon dostarczy młodym czytelnikom wiedzy o tym, co najważniejsze w polskiej demokracji. A podczas spotkania wybrane hasła przeczyta osoba, która wie o niej wszystko – Marszałek Sejmu Szymon Hołownia! To będzie również świetna okazja, żeby zdobyć autografy od autorki i ilustratora książki.
Co jest zapisane w konstytucji, kto może głosować i po co są partie polityczne?
Co robi prezydent, a co premier, za co odpowiada sejm, a za co senat?
I co to znaczy być obywatelem czy obywatelką?
Zapraszamy na spotkanie dzieci w wieku 8+
Wizyta Jörga Mühlego w Polsce organizowana jest we współpracy z Instytutem Goethego w Warszawie. Dziękujemy!
W materiałach promocyjnych wykorzystano ilustracje z książki Jörga Mühlego Jutro rządzę ja! oraz jego zdjęcie autorstwa Stephana Jockela.