26–29.10.2023 | Dwie Siostry jadą do Krakowa

Już niebawem razem z autorami naszych najświeższych hitów jedziemy do Krakowa! W dniach 26–29 października spotkacie ich nie tylko na Targach Książki w Krakowie, ale też na spotkaniach w ramach Conrad Festival! Harmonogram wydarzeń zamieszczamy poniżej.
Przez cały ten czas będziemy na targowym stoisku nr A17 w Hali Dunaj – tam znajdziecie naszych autorów, ekipę wydawniczą i górę dwusiostrzanych książek!
Do zobaczenia!
Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
kiedy: 26–29 października 2023
gdzie: Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9
GODZINY OTWARCIA:
26 października 2022, czwartek: 10.00–17.00
27 października 2022, piątek: 10.00–19.00
28 października 2022, sobota: 10.00–19.00
29 października 2022, niedziela: 10.00–17.00
Harmonogram wydarzeń:
piątek 27 października

13.00–14.00
Targi Książki /sala Wiedeń B
Niechciane dzieci. Debata o marginalizacji literatury dziecięcej
Pomimo sukcesów polskich twórców i twórczyń w kraju i za granicą, ale i ekonomicznego znaczenia tego segmentu rynku, książki dla dzieci i młodzieży są od wielu lat pomijane w dyskusji publicznej. Co zrobić, żeby literatura dla dzieci zyskała znaczenie podobne jak literatura tworzona dla innych grup?
W debacie udział wezmą: Aleksandra Byrska, wydawczyni Jadwiga Jędryas (Wydawnictwo Dwie Siostry), krytyczka Paulina Małochleb (Książki na ostro), pisarka i ilustratorka Joanna Olech, pisarka Katarzyna Ryrych.
Prowadzenie: Szymon Kloska (Krakowskie Biuro Festiwalowe)
Spotkanie w ramach cyklu Kongres Książki na Festivalu Conrada.
Więcej o debacie przeczytacie tutaj.
sobota 28 października

10.00–11.30
Conrad Festival / AST, ul. Straszewskiego 21–22
Migrujące Dżamble – spektakl Dong, co ma świecący nos Teatru Uszytego oraz warsztaty teatralne dla dzieci od 5 r. ż.
Przedstawienie Teatru Uszytego oparte na wierszach Edwarda Leara z książki Dong, co ma świecący nos i inne wierszyki to spektakl pełen dowcipnych i nonsensownych sytuacji wplecionych w historię miłości Donga do pewnej Panny, z szumem morza i podróżą w tle. Ważną rolę pełni w nim budowana na oczach widzów scenografia, a całości dopełnia niezwykła muzyka.
Po spektaklu odbędą się warsztaty teatralne, podczas których twórcy zdradzą kulisy powstawania przedstawienia i nauczą animowania lalek teatralnych. Przekonamy się też, czy da się podróżować dziurawym sitem i zastanowimy się wspólnie, jak ta sztuka udała się Dżamblom.
Bilety w cenie 10 zł dostępne na stronie KBF.
Spotkanie w ramach pasma dla dzieci i rodzin na Festivalu Conrada.

15.00–16.00
Targi Książki /stoisko Wydawnictwa Dwie Siostry (A17)
Eliza Pieciul-Karmińska i ilustratorka Michalina Jurczyk podpisują książkę Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli. Nieznane baśnie braci Grimm

15.00–16.00
Targi Książki /scena w Hali Dunaj
O wilku mowa! – spotkanie z Michałem Figurą, autorem przyrodniczego komiksu dokumentalnego Wilki. Historie prawdziwe
Jesteście głodni wiedzy o wilkach? Spotkanie z Michałem Figurą, autorem przyrodniczego komiksu o wilkach i ludziach zaspokoi nawet najbardziej wilczy apetyt. Przyrodnik opowie o zwyczajach wilków i o fascynujących losach niektórych osobników. Zapraszamy!
Prowadzenie: Georgina Gryboś Literacka Kavka

16.00–17.00
Targi Książki /stoisko Wydawnictwa Dwie Siostry (A17)
Michał Figura podpisuje komiks Wilki. Historie prawdziwe

18.00–19.30
Conrad Festival / Pałac Potockich (Rynek Główny 20)
Nieznane baśnie braci Grimm – nie dla dzieci. Wieczór z książką Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli
Poznajcie Grimmów, jakich jeszcze nie znacie. Baśnie z pierwszego, najbardziej surowego i autentycznego wydania Grimmowskiego zbioru – po raz pierwszy w języku polskim. Zapraszamy na premierowe spotkanie z książką i z jej tłumaczką i pomysłodawczynią, a także wybitną badaczką twórczości braci Grimm Elizą Pieciul-Karmińską oraz z ilustratorką książki Michaliną Jurczyk.
Prowadzenie: Georgina Gryboś Literacka Kavka
niedziela 29 października

12.00–13.00
Targi Książki /stoisko Wydawnictwa Dwie Siostry (A17)
Judith Schalansky podpisuje książkę Atlas wysp odległych. Pięćdziesiąt wysp, na których nigdy nie byłam i nigdy nie będę

13.00–14.00
Targi Książki /scena w Hali Dunaj
Co uczucia robią nocą? – premierowe spotkanie z Tiną Oziewicz, autorką bestsellerowej serii książek obrazkowych o uczuciach
Odkąd odkryto świat uczuć, coraz więcej osób stara się go zgłębić. Ale czy wiecie, co dzieje się w nim... nocą? Podczas premierowego spotkania książki Co uczucia robią nocą? Tina Oziewicz opowie tym, co szczególnego jest w uczuciach, które odwiedzają nas, gdy zapada zmrok, oraz o tym, jak odkrywać świat uczuć i dbać o niego z pomocą książek.
Prowadzenie: Georgina Gryboś Literacka Kavka

14.00–15.00
Targi Książki /stoisko Wydawnictwa Dwie Siostry (A17)
Tina Oziewicz podpisuje swoją nową książkę Co uczucia robią nocą? i inne tytuły z uczuciowej serii.

18.00–19.30
Conrad Festival / AST, ul. Straszewskiego 21–22
Podróże do wysp odległych. Spotkanie z Judith Schalansky, autorką książki Atlas wysp odległych
Judith Schalansky jest kronikarką strat. Wszystko, co skazujemy na zatratę, każda rzecz, którą przypadkiem gubimy lub celowo wyrzucamy, ma dla niej wartość bezwzględną (źródłem tej wartości jest sam fakt istnienia danego obiektu). W podobny sposób odnosi się do niedostępnych miejsc, np. odległych wysp. Zdarza się, że projektujemy na nie nasze marzenia o rajskim kawałku lądu, w którym moglibyśmy żyć pełnią życia. Jednak wyspy te okazują się zazwyczaj nieprzyjazne i nieprzydatne. Jeśli komuś uda się do nich dotrzeć, znajduje na nich pustynię lub skały (czasem i jedno, i drugie). Na czym zatem polega ich „urok”? Być może taką wyspę każda i każdy z nas nosi w sobie, może te nieprzystępne miejsca przechowują jakąś prawdę o istocie naszej egzystencji.
Prowadzenie: Paulina Frankiewicz
Bezpłatne wejściówki dostępne do pobrania na stronie KBF.