jury konkursu
jury Wydawnictwa Dwie Siostry

Ewa Stiasny
Współwłaścicielka Wydawnictwa Dwie Siostry. Ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Projektuje i ilustruje książki.

Jadwiga Jędryas
Współwłaścicielka Wydawnictwa Dwie Siostry i tłumaczka wielu książek z jego katalogu. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

Maciej Byliniak
Redaktor, tłumacz, autor książek dla dzieci. Od 2007 roku sprawuje opiekę redaktorską nad publikacjami Dwóch Sióstr.
Trójka jurorów wchodzących w skład jury wydawniczego działa od lat na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym, współtworząc zespół Wydawnictwa Dwie Siostry i tworząc jego profil wydawniczy. Dzięki ich pracy wydawnictwo znane jest ze szczególnej dbałości o jakość estetyczną książek ilustrowanych dla dzieci oraz ze współpracy z wybitnymi twórcami projektów i ilustracji książkowych.
jury międzynarodowe czwartej edycji

Jutta Bauer
Wybitna niemiecka autorka i ilustratorka licznych książek dla dzieci. Dwukrotna laureatka Deutscher Jugendliteraturpreis, najważniejszej niemieckiej nagrody w dziedzinie książki dziecięcej: w 2001 otrzymała ją za książkę „Schreimutter”, a w 2009 za całokształt pracy ilustratorskiej. W 2010 roku została uhonorowana najwyższym wyróżnieniem dla autorów i ilustratorów książek dla dzieci – nagrodą im. Hansa Christiana Andersena przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (IBBY International). Jej książki tłumaczone są na wiele języków i nagradzane na całym świecie.
(zdj. Karen Seggelke)

Joanna Olech
Ceniona autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży. Publikuje artykuły i recenzje na temat literatury dziecięcej. Jest także współautorką podręczników szkolnych do języka polskiego i ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jej liczne książki cieszą się ogromną sympatią czytelników i zdobyły wiele nagród i wyróżnień (m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz tytuł Dziecięcego Bestselleru Roku). Jest mamą trojga dzieci – Miziołka, Kaszydła i Małego Potwora.

Romana Romanyszyn
Wielokrotnie nagradzana ukraińska artystka. Razem z Andrijem Łesiwem tworzy Art Studio Agrafka, które ma na koncie kilka autorskich książek – w tym „Wojnę, która zmieniła Rondo” (wyd. pol. 2016) – i ilustracje do wielu innych. Projekty Agrafki trzykrotnie zdobyły prestiżowe laury w Bolonii: dwa razy były to wyróżnienia, raz – nagroda główna BolognaRagazzi.
(zdj. Valentyn Kuzan)

Piotr Socha
Grafik, projektant, ilustrator. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jeden z najpopularniejszych polskich ilustratorów prasowych, znany z rysunków pełnych poczucia humoru. Współpracuje z wieloma znaczącymi pismami, dziennikami i telewizją. Zajmuje się także projektowaniem książek, gier planszowych i logotypów. Jest twórcą wydanych przez Dwie Siostry książek „Pszczoły” i „Drzewa”, które zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i zebrały wiele nagród w Polsce i na świecie.
jury międzynarodowe poprzednich edycji

Monika Hanulak – przewodnicząca.
Wykładowca w Pracowni Ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rysuje i projektuje książki, również dla dzieci. Laureatka wielu prestiżowych nagród w kraju i za granicą, m.in. Bologna Ragazzi Award w kategorii poezja dla dzieci za książkę Juliana Tuwima „Wiersze dla dzieci”. Jej książki wydawane są w Polsce i na świecie.

Juraj Horváth
Czechosłowacki ilustrator i grafik. Współzałożyciel czeskiego wydawnictwa Baobab. Kierownik Pracowni Ilustracji i Grafiki na Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze. Współpracuje z wieloma małymi wydawnictwami. Jest grafikiem międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Igławie (www.dokument-festival.cz).
W 2000 i 2001 roku został laureatem nagrody głównej w konkursie Najpiękniejsza Czeska Książka.

Åshild Kanstad Johnsen
Norweska ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Bergen. Jej debiutancka książka „Kubbe lager museum” (Pieniek otwiera muzeum) została wydana w 15 krajach, zdobyła liczne nagrody, a w Japonii powstał na jej postawie film animowany.

Grzegorz Kasdepke
Pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży. Były redaktor naczelny pisma „Świerszczyk”. Opublikował ponad 40 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę Edukacja XXI (dwukrotnie), Nagrodę Kallimacha za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji, nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za całokształt twórczości. Jego książki „Detektyw Pozytywka” i „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko” zostały wpisane na światową listę White Ravens.

Rotraut Susanne Berner

Bernardo P. Carvalho
Portugalski ilustrator i wydawca. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lizbonie. Współzałożyciel wydawnictwa Planeta Tangerina, które w 2013 roku otrzymało na Targach w Bolonii nagrodę dla najlepszego europejskiego wydawnictwa dziecięcego. Jego prace zdobywają wyróżnienia i nagrody na międzynarodowych konkursach.

Anna Maria Czernow
Literaturoznawczyni, badaczka literatury dla niedorosłych, popularyzatorka nauki, nauczycielka akademicka. Prezeska Polskiej Sekcji IBBY, jurorka w konkursie Nagroda Literacka m.st. Warszawy. Autorka wielu artykułów poświęconych literaturze dla dzieci i młodzieży publikowanych w tomach zbiorowych i czasopismach branżowych. Współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu przy Biennale Sztuki dla Dziecka. Stypendystka Internationale Jugendbibliothek w Monachium.

Piotr Karski
Projektuje, ilustruje i pisze książki dla dzieci. Ukończył Wydział Grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat wielu nagród na polskich i międzynarodowych konkursach graficznych.

Daniel Mizieliński - przewodniczący.
Współzałożyciel studia Hipopotam, wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Tworzy książki dla dzieci, kroje pism, gry i aplikacje.
www.hipopotamstudio.pl

Toon Tellegen
Holenderski pisarz i poeta. Absurdalnymi historiami o zwierzętach wykreował oryginalny literacki świat, który urzeka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W Holandii zdobył wszystkie ważniejsze nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej.

Klaas Verplancke
Flamandzki ilustrator i autor książek dla dzieci i dorosłych. Jego twórczość nacechowana jest poczuciem humoru, poetycką wyobraźnią, skłonnością do ilustrowania abstrakcyjnych pojęć i uniwersalnych emocji oraz surrealistyczną wizją rzeczywistości.
Zdobył wiele krajowych i międzynarodowych nagród, których ukoronowaniem jest nagroda Bologna Ragazzi (2001), nominacja do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena w kategorii ilustracji (2006) oraz dziewięć nominacji z rzędu do Nagrody im. Astrid Lindgren za całokształt twórczości.