jury konkursu
jury Wydawnictwa Dwie Siostry
Ewa Stiasny
Graficzka i wydawczyni, współzałożycielka Wydawnictwa Dwie Siostry. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplomowana konserwatorka starych druków i grafiki. Projektuje i ilustruje książki.
Jadwiga Jędryas
Tłumaczka literacka z języków niderlandzkiego, angielskiego i francuskiego, wydawczyni, współzałożycielka Wydawnictwa Dwie Siostry. Absolwentka Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.
Maciej Byliniak
Redaktor, tłumacz, autor książek dla dzieci. Od 2007 roku sprawuje opiekę redaktorską nad publikacjami Dwóch Sióstr.
Trójka jurorów wchodzących w skład jury wydawniczego działa od lat na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym, współtworząc zespół Wydawnictwa Dwie Siostry i tworząc jego profil wydawniczy. Dzięki ich pracy wydawnictwo znane jest ze szczególnej dbałości o jakość estetyczną książek ilustrowanych dla dzieci oraz ze współpracy z wybitnymi twórcami projektów i ilustracji książkowych.
jury międzynarodowe piątej edycji
Anke Kuhl
Wybitna ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Studiowała rysunek na Uniwersytecie w Moguncji i komunikację wizualną w Hochschule für Gestaltung w Offenbach. Jest założycielką kolektywu Labor Ateliergemeinschaft, w którym od 25 lat współpracuje z kilkoma innymi artystami (m.in. Jörgiem Mühlem). Ma w dorobku wiele książek, które doczekały się licznych wydań zagranicznych, opublikowała także dwa komiksy dla dzieci. W 2011 roku otrzymała Deutscher Jugendliteraturpreis (najważniejszą niemiecką nagrodę w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży). Mieszka z rodziną we Frankfurcie.
(zdj. Stephan Jockel)
Andrij Łesiw
Wielokrotnie nagradzany ukraiński grafik i autor. Razem z Romaną Romanyszyn tworzy Art Studio Agrafka, które ma w dorobku kilka autorskich książek (w Polsce ukazały się „Wojna, która zmieniła Rondo”, „Rękawiczka” i „Skąd i dokąd”) – oraz opracowanie graficzne wielu innych. Projekty Agrafki trzykrotnie zdobyły prestiżowe laury w Bolonii: dwa razy były to wyróżnienia, raz – nagroda główna BolognaRagazzi.
(zdj. Valentyn Kuzan)
Tomasz Broda
rysownik, ilustrator, twórca lalek i masek z przedmiotów codziennego użytku, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie prowadzi Pracownię Ilustracji, kurator wystaw plakatów i ilustracji. Laureat m.in. Nagrody dla Ilustratora w konkursie Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY i Grand Prix Międzynarodowej Wystawy Satyrykon w Legnicy. Autor autobiograficznego komiksu „Coś pan zmalował?” oraz książki „Bookface. Księga twarzy pisarzy”.
Aleksandra Cieślak
Wszechstronna artystka i wizjonerka. Autorka tekstów, ilustratorka, graficzka. Tworzy książki dla dzieci (m.in. „Od 1 do 10”, „Co wypanda, a co nie wypanda”, „Czego nie wiecie o alfabecie”) i dorosłych („Love Story”, „Złe sny”), ma również na koncie psychodeliczny dramat „Tit Anik” stworzony w ramach eksperymentalnego programu teatralnego Teren TR. Za „Książkę do zrobienia” otrzymała prestiżowe wyróżnienie BolognaRagazzi w kategorii książek o sztuce. Była także nominowana do Astrid Lindgren Memorial Award. Ceniona ilustratorka tekstów prasowych. Współtwórczyni zespołu DOM, dla którego pisze teksty piosenek, i Kolektywu Aurora. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kontynuuje naukę w ramach Grof Transpersonal Training. Od 2007 roku prowadzi twórcze warsztaty dla dzieci i dorosłych.
(zdj. Jarosław Paczyński)
jury międzynarodowe poprzednich edycji
Monika Hanulak
Wykładowca w Pracowni Ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rysuje i projektuje książki, również dla dzieci. Laureatka wielu prestiżowych nagród w kraju i za granicą, m.in. Bologna Ragazzi Award w kategorii poezja dla dzieci za książkę Juliana Tuwima „Wiersze dla dzieci”. Jej książki wydawane są w Polsce i na świecie.
Juraj Horváth
Czechosłowacki ilustrator i grafik. Współzałożyciel czeskiego wydawnictwa Baobab. Kierownik Pracowni Ilustracji i Grafiki na Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze. Współpracuje z wieloma małymi wydawnictwami. Jest grafikiem międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Igławie (www.dokument-festival.cz).
W 2000 i 2001 roku został laureatem nagrody głównej w konkursie Najpiękniejsza Czeska Książka.
Åshild Kanstad Johnsen
Norweska ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Bergen. Jej debiutancka książka „Kubbe lager museum” (Pieniek otwiera muzeum) została wydana w 15 krajach, zdobyła liczne nagrody, a w Japonii powstał na jej postawie film animowany.
Grzegorz Kasdepke
Pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży. Były redaktor naczelny pisma „Świerszczyk”. Opublikował ponad 40 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę Edukacja XXI (dwukrotnie), Nagrodę Kallimacha za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji, nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za całokształt twórczości. Jego książki „Detektyw Pozytywka” i „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko” zostały wpisane na światową listę White Ravens.
Rotraut Susanne Berner
Bernardo P. Carvalho
Portugalski ilustrator i wydawca. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Lizbonie. Współzałożyciel wydawnictwa Planeta Tangerina, które w 2013 roku otrzymało na Targach w Bolonii nagrodę dla najlepszego europejskiego wydawnictwa dziecięcego. Jego prace zdobywają wyróżnienia i nagrody na międzynarodowych konkursach.
Anna Maria Czernow
Literaturoznawczyni, badaczka literatury dla niedorosłych, popularyzatorka nauki, nauczycielka akademicka. Prezeska Polskiej Sekcji IBBY, jurorka w konkursie Nagroda Literacka m.st. Warszawy. Autorka wielu artykułów poświęconych literaturze dla dzieci i młodzieży publikowanych w tomach zbiorowych i czasopismach branżowych. Współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu przy Biennale Sztuki dla Dziecka. Stypendystka Internationale Jugendbibliothek w Monachium.
Piotr Karski
Projektuje, ilustruje i pisze książki dla dzieci. Ukończył Wydział Grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Laureat wielu nagród na polskich i międzynarodowych konkursach graficznych.
Daniel Mizieliński
Współzałożyciel studia Hipopotam, wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Tworzy książki dla dzieci, kroje pism, gry i aplikacje.
www.hipopotamstudio.pl
Toon Tellegen
Holenderski pisarz i poeta. Absurdalnymi historiami o zwierzętach wykreował oryginalny literacki świat, który urzeka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W Holandii zdobył wszystkie ważniejsze nagrody w dziedzinie literatury dziecięcej.
Klaas Verplancke
Flamandzki ilustrator i autor książek dla dzieci i dorosłych. Jego twórczość nacechowana jest poczuciem humoru, poetycką wyobraźnią, skłonnością do ilustrowania abstrakcyjnych pojęć i uniwersalnych emocji oraz surrealistyczną wizją rzeczywistości.
Zdobył wiele krajowych i międzynarodowych nagród, których ukoronowaniem jest nagroda Bologna Ragazzi (2001), nominacja do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena w kategorii ilustracji (2006) oraz dziewięć nominacji z rzędu do Nagrody im. Astrid Lindgren za całokształt twórczości.
Jutta Bauer
Wybitna niemiecka autorka i ilustratorka licznych książek dla dzieci. Dwukrotna laureatka Deutscher Jugendliteraturpreis, najważniejszej niemieckiej nagrody w dziedzinie książki dziecięcej: w 2001 otrzymała ją za książkę „Schreimutter”, a w 2009 za całokształt pracy ilustratorskiej. W 2010 roku została uhonorowana najwyższym wyróżnieniem dla autorów i ilustratorów książek dla dzieci – nagrodą im. Hansa Christiana Andersena przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (IBBY International). Jej książki tłumaczone są na wiele języków i nagradzane na całym świecie.
(zdj. Karen Seggelke)
Joanna Olech
Ceniona autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży. Publikuje artykuły i recenzje na temat literatury dziecięcej. Jest także współautorką podręczników szkolnych do języka polskiego i ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jej liczne książki cieszą się ogromną sympatią czytelników i zdobyły wiele nagród i wyróżnień (m.in. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz tytuł Dziecięcego Bestselleru Roku). Jest mamą trojga dzieci – Miziołka, Kaszydła i Małego Potwora.
Romana Romanyszyn
Wielokrotnie nagradzana ukraińska artystka. Razem z Andrijem Łesiwem tworzy Art Studio Agrafka, które ma na koncie kilka autorskich książek – w tym „Wojnę, która zmieniła Rondo” (wyd. pol. 2016) – i ilustracje do wielu innych. Projekty Agrafki trzykrotnie zdobyły prestiżowe laury w Bolonii: dwa razy były to wyróżnienia, raz – nagroda główna BolognaRagazzi.
(zdj. Valentyn Kuzan)
Piotr Socha
Grafik, projektant, ilustrator. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jeden z najpopularniejszych polskich ilustratorów prasowych, znany z rysunków pełnych poczucia humoru. Współpracuje z wieloma znaczącymi pismami, dziennikami i telewizją. Zajmuje się także projektowaniem książek, gier planszowych i logotypów. Jest twórcą wydanych przez Dwie Siostry książek „Pszczoły” i „Drzewa”, które zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i zebrały wiele nagród w Polsce i na świecie.